17.04.2014

Безпека на воді

       Вода – це чудодійний засіб оздоровлення організму. Плавання зміцнює організм, розвиває силу, спритність, витривалість. Людина, яка вміє плавати, почуває себе у воді  спокійно і впевнено. Але, на жаль, для декого відпочинок біля води закінчується трагедією.

      Так, серед основних причин загибелі дітей на воді є невміння плавати та купання без нагляду дорослих, а серед дорослих – купання в стані алкогольного сп’яніння.

     Для того, щоб відпочинок на воді приніс тільки задоволення, необхідно дотримуватись певних правил.

 •   Купатися можна тільки у спеціально відведених та обладнаних для цього місцях.

 •    Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби.

 •    Купатися краще в спокійну безвітряну погоду при температурі води  не нижче +20С, повітря - не нижче +24С.

 •    Після вживання їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5-2 години.

 •    У воду заходити слід повільно, дозволяючи тілу пристосуватися до температури води. Перед зануренням у воду необхідно змочити обличчя і плечі. Це особливо важливо для тих, хто купається вперше в сезоні, а також для тих, хто особливо чутливо сприймає холод.

 •    Не вміючи плавати, не слід заходити у воду глибше пояса, щоб не оступитися і не потрапити на глибоке місце, в яму або не опинитися на сильній течії.

 •    У воді варто бути не більше 15 хвилин, впродовж яких не стояти на одному місці, активно рухатися, плавати. При перших ознаках переохолодження слід негайно вийти з води, переодягтися у сухий одяг, зробити декілька фізичних вправ, простих рухів, присідань.

 •    Ніколи не плавайте наодинці. Не запливайте далеко, оскільки можна не розрахувати свої сили.

 •    Перед тим, як стрибати у воду, переконайтеся у безпеці дна і достатній глибині водоймища.

 •    Пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно.

 •    Після купання не рекомендується сидіти на сонці, краще відпочити в тіні.

 •    Якщо ви стали свідком того, що людина тоне чи кличе на допомогу - негайно повідомте рятувальників, які завжди чергують на обладнаних для купання місцях.

      Може статися й так, що окрім вас допомогти потопаючому буде нікому. Готовим до цього треба бути всім, щоб у важку хвилину не розгубитися і надати посильну допомогу. При цьому важливо не тільки вміти оживити людину, яку вже витягли, а й знати правила порятунку з води, щоб не постраждати самому.

     Той, хто рятує, повинен реально оцінити свої шанси - чи зможе він доплисти до потопаючого і транспортувати його на берег. Якщо він сумнівається у власних силах, краще покликати на допомогу.

     Швидше за все можна добігти до місця, де тоне людина,  уздовж берега. Потім пливіть.

     Підпливши до потопаючого, намагайтесь уникнути його захоплення, від якого важко звільнитися. Якщо таке трапилося, краще пірнути разом у воду, тоді він, намагаючись залишитися на поверхні, відпустить рятувальника.                                                                                                                                                                                                           Якщо потопаючий опустився на дно, рятувальнику зручніше пірнути, проплисти уздовж дна, враховуючи напрям і швидкість течії. Якщо видимість у воді гарна, краще пливти під водою з відкритими очима. Побачивши потопаючого, візьміть його за волосся, пахви, схопіть за руку і, сильно відштовхнувшись від дна, спливайте з ним на поверхню, інтенсивно працюючи при цьому ногами і вільною рукою.

      Першу допомогу у цьому випадку надати треба в першу хвилину після того, як потопаючого витягли з води - вважається, що так можна врятувати 90% постраждалих.

      Спочатку слід оцінити стан потерпілого:

      Якщо людина у свідомості, у неї наповнений пульс, збережене дихання, її потрібно заспокоїти, покласти на тверду поверхню так, щоб голова була нижче тіла, по можливості роздягнути, розтерти руками або сухим рушником. Дати гарячий напій і укутати ковдрою.

 Якщо постраждалий в непритомному стані, але у нього зберігаються пульс і дихання, треба закинути його голову і висунути нижню щелепу, після чого укласти таким чином, щоб голова була низько. Обернути палець носовою хусткою і звільнити ротову порожнину потерпілого від мулу та іншого бруду. Розітріть його тіло руками або рушником, накрийте ковдрою.

     Якщо постраждалий непритомний, у нього відсутнє самостійне дихання, але зберігається серцева діяльність, треба покласти його на живіт через зігнуте коліно так, щоб голова опинилася внизу.

      Натисніть рукою на спину потерпілого між лопаток, піднімаючи при цьому іншою рукою його голову за лоба. Інший варіант: нахиліть постраждалого через коліно або, поклавши обличчям вниз, підніміть його в області таза.

 Звільніть дихальні шляхи. Потім кілька разів сильно стисніть грудну клітину, щоб вода вилилася з трахеї та бронхів. Якщо дихання немає, а серце продовжує працювати, треба відразу ж почати робити штучне дихання будь-яким відомим вам способом (з розрахунку 15-18 подихів у хвилину). Якщо у потерпілого відсутнє і дихання, і серцева діяльність, штучне дихання треба сполучити з масажем серця. Не зупиняйтеся до самого приїзду «швидкої», бо якщо є навіть мізерний шанс на порятунок людини, треба його використати.