30.05.2019

Прогноз розвитку шкідників та хвороб сільськогосподарських культур на червень 2019 року

Клоп – шкідлива черепашка. Проходитиме масове відродження личинок шкідника. Заходи щодо обмеження чисельності і шкодочинності личинок проводять при перевищенні ЕПШ (1-2 екз./кв.м на цінних посівах та 4-6 екз. екз./кв.м на рядових посівах) у фазу молочної стиглості, препаратами дозволеними до використання. Кращий ефект спостерігається від наземних обробок (по технологічним коліям) баковими сумішами (40% перетроїдними, 60% фосфорорганічними препаратами), в період коли близько 60% личинок знаходяться в ІІ-ІІІ віці.                                                                  

Методика обліку личинок клопа-шкідливої черепашки: на початку формування зернівки проводиться обстеження посівів на виявлення личинок шкідника на колосках по ділянках розміром 0,25 м2 (50х50 см), які розташовані рівномірно по полю із розрахунку 16 шт. на   1 га. За результатами обліку визначається середня чисельність личинок на всій обстеженій площі, штук на 1 м2. По обстеженій площі виводиться середня чисельність личинок на 1 м2, у тому числі по віковому співвідношенні. Повторне обстеження посівів на виявлення личинок проводиться у фазу молочно-воскової стиглості. Відлов комах проводять сачком, при цьому роблять ним 30 помахів, підраховують кількість шкідників,  множать на 3 і ділять на 10, що з деякою похибкою відповідає чисельності на 1 м2. Облік слід проводити з 700 до 1200 та з 1600 до 1900.       

Хлібна жужелиця (турун). В кінці першої декади червня прогнозується вихід з ґрунту жуків нового покоління  та пошкодження ними колосків зернових культур. ЕПШ складає − 3-5 жуків на 1кв. м.                

Хлібні жуки. Продовжуватиметься пошкодження зернових колосових культур личинками жуків та розпочнеться їх залялькування. В ІІ декаді місяця очікується вихід жуків, початок яйцекладки прогнозується в ІІІ декаді червня. У фазу цвітіння та на початку формування зерна ЕПШ складає 3-4 екз. на  кв.м .

 Злакові мухи. Продовжуватиметься літ та відродження личинок шведської, гессенської, чорної пшеничної мухи на посівах зернових колосових культур.                                                                                Смугаста хлібна блішка. Відбуватиметься яйцекладка, відродження та розвиток личинок на посівах ярих зернових колосових культур, зокрема пізніх строків сівби та кукурудзи, де шкодочинність буде найвищою. При масовій появі шкідників (ЕПШ – 6-8 екз. на кв.м) обмеження чисельності блішок досягається через обробку інсектицидами крайових смуг посівів.              

Злакова листокрутка. На протязі місяця відбуватиметься заляльковування гусениць та виліт метеликів шкідника.                           

Хлібна червоногруда п’явиця. Продовжуватиметься відродження личинок, залялькування їх та відродження імаго . За чисельності 3-5 личинок п’явиці на 1 кв.м  на посівах озимої пшениці та 0,5-1 личинки на стебло  на посівах ячменю  слід  провести захисні обробки.                                                                 

Злакові попелиці. Проходитиме заселення та пошкодження шкідниками озимих і ярих зернових культур. У фазу формування та молочної стиглості зерна попелиці будуть найшкідливішими, виникатиме потреба захисту посівів. ЕПШ шкідника складає 5-10 екз. на стебло при 50% заселених стебел.                         

Хлібні пильщики. Очікується відродження личинок шкідника та пошкодження ними стебел зернових колосових культур.                            

Пшеничний трипс. Шкідник буде інтенсивно розмножуватись і массово заселяти  посіви.  Харчується шкідник соком рослин, що призводить до білоколосості та зменшення ваги зерна. ЕПШ у фазу наливу зерна 40-50 личинок на колос. За чисельності, що перевищує ЕПШ на посівах слід провести захисні заходи.    Наявність крапельно-рідинної вологи та наростання температури повітря призводить до ураження посівів борошнистою росою, бурою листковою іржею та септоріозом. На ярому ячмені ймовірний інтенсивний розвиток темно-бурої плямистості та гельмінтоспоріозу. Під час цвітіння пшениці і ячменю можливий прояв летучої та інших видів сажок, можливий розвиток хвороб колосу, зокрема фузаріозу, обмеження ураження яким досягається шляхом проведення захисних обробок у фазу колосіння-початку цвітіння. Критерієм доцільності обробки проти хвороб є їх розвиток на рівні 1%. Захисні обробки необхідно проводити дозволеними до використання фунгіцидами згідно «Переліку … 2018 року». Триватиме  яйцекладка та відродження личинок горохового зерноїда. В ІІ декаді червня очікується відродження гусениць горохової плодожерки (ЕПШ − 40 гус. на ловче коритце). Розвиватимуться і шкодитимуть на горосі горохова попелиця, особливо за умов спекотної погоди  (ЕПШ – 250-300 екз. на 10  п.с.) трипс, комарик, інші, масове розмноження яких може призвести до значного зниження врожаю.

Ріпаковий пильщик. На початку червня очікується яйцекладка. В II−III декаді  почнеться відродження личинок, які будуть скелетувати листки ріпаку (ЕПШ − 2 гусениці на рослину). Значної шкоди рослинам завдаватиме ріпаковий листоїд (ЕПШ −3 екз. на кв. м.), прихованохоботник  (ЕПШ−1-2 жуки на 40 рослин),  капустяна попелиця (ЕПШ – 2 колонії на  кв. м.), хрестоцвіті блішки (3екз. на кв. м.) При перевищенні ЕПШ необхідно провести захисні обробки.

За умов періодичних змін посушливої погоди дощовою, випадання роси вночі, слід очікувати  поширення альтернаріозу, можливе ураження фомозом і сірою гниллю.

Стебла і листки соняшнику буде пошкоджувати південний сірий довгоносик. На посівах відбуватиметься яйцекладка та відродження мідляків. Кореневу систему соняшнику пошкоджуватимуть дротяники, несправжні дротяники, личинки травневих хрущів. За посушливих умов відбуватиметься подальше заселення геліхризовою попелицею.

Колорадський жук. Триватиме масове відродження личинок шкідника та пошкодження ними пасльонових культур. З метою обмеження чисельності та шкодочинності личинок насадження пасльонових культур захищають за масового з'явлення їх I-II віків при чисельності 20-30 екз. на рослину при 8-10% заселених рослин у фазу цвітіння.

Багаторічні насадження. Будуть шкодити : гусениці золотогуза, зимовий та інші види п’ядунів (ЕПШ 5-9 гусениць на 1м гілки). Відбуватиметься заляльковування гусениць яблуневої молі першого покоління (ЕПШ 1-2 гнізда на дерево). Літ, яйцекладка, відродження і розвиток гусениць  яблуневої плодожерки першого покоління (ЕПШ 3-5 самців на феромонну пастку за тиждень). Відродження личинок плодових кліщів (ЕПШ 3-5 кліщів/листок), збільшення шкодочинності зеленої яблуневої попелиці (ЕПШ 10-15% заселених листків). За прохолодної дощової погоди в яблуневих і грушевих насадженнях розвиватиметься парша, в кісточкових − моніліальний опік, кокомікоз, клястеріоспоріоз, кучерявість листків персика. Найсприятливіші для ураження борошнистою росою яблуні температура  18-25⁰С та високе насичення повітря вологою.

Саранові (італійський прус, нестадні кобилки). Очікується масове відродження личинок саранових. Осередки підвищеної чисельності і шкодочинності виявлятимуться в місцях резервації.

За  надпорогової чисельності 2-5 італійського пруса, 5-10 нестадних кобилок на кв.м посіви та інші угіддя захищають дозволеними препаратами. В першій декаді червня очікується масова яйцекладка, з II декади − відродження гусениць лучного метелика, з III декади – заляльковування.

В червні очікується літ стеблового (кукурудзяного) метелика, наприкінці місяця розпочнеться відродження гусениць. За теплої вологої погоди літа очікується масовий розвиток і шкодочинність шкідника.

Американський білий метелик. Проходитиме відродження гусениць, та пошкодження ними багаторічних насаджень. У вогнищах поширення шкідника зрізують і спалюють павутинні гнізда, при необхідності застосовують хімічні заходи.

 

  Всі роботи по захисту посівів необхідно проводити дозволеними до використання препаратами  («Перелік  .......... за 2018 рік», суворо дотримуючись правил техніки безпеки при роботі з пестицидами та агрохімікатами. До роботи з пестицидами і агрохімікатами допускаються лише особи, які пройшли навчання та мають Допуск (посвідчення) на право роботи з пестицидами і агрохімікатами.  раховуючи можливу наявність на ринку засобів захисту рослин препаратів сумнівної якості – придбання відповідних засобів необхідно проводити лише у офіційних структурах.