03.09.2019

Сигналізаційне повідомлення № 6

    Цьогорічна посівна компанія в Одеській області розпочалася в І декаді серпня з посіву озимого ріпаку. У більшості районів початок посівної характеризувався нестачею вологи, температурою повітря вище +30°С, що не сприяло нормальному розвитку сходів. Тому перед аграріями постало питання: «Сіяти ріпак чи не сіяти взагалі». Ті ж хто посіяли  отримали слабкі, зріджені, недружні сходи. Проте і  їм завдають шкоди шкідники:  хрестоцвіті та ріпакові  блішки, гусениці озимої совки. Також відмічається літ  ріпакового пильщика, ріпного і капустяного біланів та капустяної совки, подекуди капустяної молі, гусениці яких пошкоджуватимуть посіви озимого ріпаку в І-ІІІ декадах вересня.

          Жуки хрестоцвітих і ріпакових блішок пошкоджують сім’ядольні та справжні листки, вигризаючи невеликі округлі отвори. Найбільшої шкоди завдають раннім посівам озимого ріпаку особливо в суху, спекотну погоду. У випадку ураження точки росту рослина гине.     Озимий ріпак за наявності 3-5 блішок на кв. м, за теплої сонячної погоди захищають препаратами на основі діючих речовин циперметрину, дельтаметріну, тіаклоприду, хлорпірифосу. Озимий ріпак за наявності 3-5 блішок на кв. м, за теплої сонячної погоди захищають препаратами на основі діючих речовин циперметрину, дельтаметріну, тіаклоприду, хлорпірифосу.

         Триває  літ  імаго  ріпакового  пильщика, який  відкладатиме яйцекладку на молоді рослини ріпаку.  Через  4 -12 днів  очікується  відродження  несправжньогусениць,  які  харчуються листям, спочатку скелетують, а потім грубо об’їдають, залишивши лише жилки. Пошкоджені рослини нерідко гинуть, що призводить до зрідження чи повної загибелі посівів. ЕПШ несправжніх гусениць ріпакового пильщика – 1-2 екз. на рослину.  

     Відмічено пошкодження сходів озимого ріпаку гусеницями  ІІ покоління озимої совки, які ведуть нічний спосіб життя і  підгризають рослини з  ґрунту. Гусениці озимої совки харчуються підземними частинами стебел і корінням  озимого ріпаку, багаторічних трав, кукурудзи, соняшнику, озимих культур і т. д. Вони пошкоджують рослини, прогризаючи дірки в листках і підгризають кореневу шийку рослин. ЕПШ 2-3 екз. на кв.м.

 Для недопущення масового поширення шкідливих об’єктів потрібно посилити фітосанітарний контроль  за їх розвитком. За перевищення ЕПШ  провести заходи  щодо обмеження чисельності шкідників рекомендованими препаратами згідно «Переліку … 2018 р.» відповідно до рекомендованих норм та санітарних правил.  Проти гусениць совок (підгризаючих та листогризучих) найкраще використовувати системні інсектициди – ефективні  суміші піретроїдних і фосфорорганічних препаратів з додаванням  сечовини. Обробки проводять ввечері, коли гусінь харчується на рослинах.

         Капустяна міль. Спостерігається літ шкідника, в І-ІІ декадах вересня очікується відродження гусениць молі. При заселені 10% рослин і чисельності, яка перевищує 2-5 гусениць на одну рослину  доцільно провести обприскування  інсектицидами.


         Всі роботи по обмеженню чисельності шкідливих організмів необхідно проводити при перевищенні економічного порогу шкодочинності (ЕПШ), суворо дотримуючись правил техніки безпеки при роботі з пестицидами та агрохімікатами та лише дозволеними  препаратами згідно «Переліку … 2018, 2019 р». До роботи з пестицидами і агрохімікатами допускаються лише ті особи, які пройшли навчання та мають Допуск (посвідчення) на право роботи з пестицидами і агрохімікатами.