25.06.2020

Небезпечний карантиний шкідник: Західний кукурудзяний жук

В серпні 2001 року західний кукурудзяний жук з”явився на теріторії України в Закарпатській області на кордоні з Угорщиною і Румунією. У 2004 році цей шкідник був виявлений в 10 районах і 4 містах Закарпатської області, на площі 2775 га.

У 2018,2019 році було  виявлено у Балтському районі на присадибних ділянках за допомогою феромоних пасток, в с.Козацьке, с.Лісничівка,с.Білине площею 60,8 га. Велика ймовірність зараження цим шкідником іншіх територій району

Дорослий шкідник(імаго) завдовшки до 5-6 мм, надкрила жовто-червоні з трьома чорними смугами. Личинкі білі, з коричнюватою головною капсулою. Лялечкі білі. Яйця дрібні, жовтуваті.

На кукурудзі жуки живляться листками, пилком, пасмами та вершинами качанів. Живлення генеративними органами призводить до зменшення кількості зерен у качанах та зниження врожайності.Більшу шкоду спричиняють личинки, які живляться корінням рослин. Сильно вражені рослини в”януть, стебло деформується, рослини вилягають.

Для виявлення західного кукурудзяного жука в зонах можливого занесення та появи шкідника на полях кукурудзи здійснюється постійний контроль шляхом огляду кореневої системи на виявлення личинок, а також листової поверхні, волоті, ослаблених пожовклих і падаючих рослин на виявлення жуків. Виявлення шкідника проводиться на всіх стадіях розвитку.

Характерною ознакою пошкодження західним кукурудзяним жуком наприкінці літа є полягання рослин кукурудзи у вигляді “гусячої шиї”.

З яєць, на глибині до 20 см , відродження личинок відбувається на другий рік. Весною при температурі 11 град. С із яєць  відроджуються жовто- білі хробако-подібні личинкі з коричневою головною капсолою. Протягом 30-ти днів личинка живиться коренями кукурудзи, досягаючи довжини 1,5 см та товщини з грифель простого олівця. Заляльковується в грунті, стадія лялечки триває 5-10 днів. Лялечка – безпокривна, блідо- жовта або біла, довжиною 4,5-5,5 мм. Відродження жуків спостерігається з третьої декади червня і збігається з появою приймочок на молодих качанах кукурудзи.

Шляхи розповсюдження: транспортом, із залишками грунту, знаряддям обробітку грунту. Дорослі жуки можуть мігрувати самостійно за повітряними потоками.

Необхідно періодично проводити огляд посівів кукурудзи для своєчасного виявлення зараження західним кукурудзяним жуком.