29.11.2019

Соціальний захист інвалідів праці

«Для інтеграції людей з обмеженими можливостями у суспільство Генеральна асамблея ООН проголосила 3 грудня Міжнародним днем інвалідів. Завдання Всесвітньої програми дій, до якої долучилася й Україна, полягає у проведенні ефективних заходів для запобігання інвалідності та відновлення працездатності постраждалих.

Тому одним з основних напрямів роботи Фонду соціального страхування України є соціальний захист тих людей, які в результаті отриманих ними на виробництві травм або професійних захворювань, стали інвалідами праці.

Значну увагу Фонд приділяє створенню належних умов для забезпечення медико-соціальної реабілітації, відновлення здоров'я та працездатності потерпілих на виробництві. Наразі діє цілий комплекс соціальних послуг з їх медичної та соціальної реабілітації. Сюди входить лікування потерпілих в стаціонарних медичних закладах та санаторно-курортне лікування, медична реабілітація, а також забезпечення інвалідів праці необхідними медикаментозними препаратами, автомобілями, інвалідними колясками, протезно-ортопедичними виробами тощо.

Хочу більш детальніше зупинитись, які ж саме медико-соціальні послуги надаються Фондом інвалідам праці.

Лікування потерпілих здійснюється у центральних районних (міських) лікарнях, в обласних, міських і спеціалізованих лікарнях, науково-дослідних інститутах системи Міністерства охорони здоров'я України та Академії медичних наук України, інших закладах охорони здоров'я, що мають ліцензію на надання відповідних видів медичної допомоги, на підставі укладених договорів.

Забезпечення потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві, які стали інвалідами, санаторно-курортним лікуванням здійснюється відповідно до висновку МСЕК, за прямими наслідками виробничої травми чи професійного захворювання та потреби потерпілих у санаторно-курортному лікуванні з урахуванням профілю лікування, адміністративного розміщення санаторно-курортного закладу та кількості за кварталами року. Термін перебування за путівкою для потерпілих з наслідками травм, захворюваннями хребта та спинного мозку в спеціалізованих санаторно-курортних закладах становить 45 діб, для інших категорій потерпілих становить 24 дні.

Забезпечення потерпілих технічними та іншими засобами реабілітації (протезні вироби, протезно-ортопедичні вироби, ортопедичне взуття і спеціальний одяг, засобами пересування, спеціальними засобами для самообслуговування, особистого догляду, орієнтування, спілкування та обміну інформацією) здійснюється відповідно до висновку МСЕК з розробленням індивідуальної програми реабілітації на підставі укладених договорів з підприємствами різних форм власності.

Забезпечення потерпілих спеціальними засобами пересування (колясками) здійснюється відповідно до висновку МСЕК.

Забезпечення потерпілих лікарськими засобами, виробами медичного призначення у разі надання їм амбулаторно-поліклінічної медичної допомоги (у тому числі після надання стаціонарної допомоги, медичної реабілітації) у поліклініці, вдома, в денних стаціонарах здійснюється згідно з переліком необхідних лікарських засобів, виробів медичного призначення визначеним ЛКК закладу охорони здоров'я.

Діяльність Фонду щодо забезпечення потерпілих медико-соціальними послугами спрямована на відновлення здоров'я потерпілого, повернення його до праці й у суспільство, усунення наслідків захворювання, травми або дефекту, або максимально зменшення наявних обмежень пересування, орієнтації, самообслуговування, навчання, спілкування, поводження.

Працівники робочих органів виконавчої дирекції Фонду вважають своїм обов'язком допомагати інвалідам та потерпілим не тільки матеріально, але й своєю увагою, чуйним ставленням, конкретними справами щодо пропаганди і організації активного та здорового способу життя, домагатися поліпшення їхньої фізичної форми. У зв'язку з цим, увага приділяється й організації спортивних змагань серед інвалідів. Спортивний напрям, безумовно, служить ще одним інструментом соціальної реабілітації людей з обмеженими можливостями, відіграє позитивну роль у підтримці фізичної форми та психологічної рівноваги інвалідів.

Хочу звернути увагу місцевих органів державної виконавчої влади й органів місцевого самоврядування, роботодавців і громадських організацій на проблеми людей з обмеженими фізичними можливостями. Міжнародний день інвалідів, зрозуміло, громадськість не повинна відзначати як свято. Це можливість для суспільства в черговий раз запитати себе, що ж за цей рік зроблено для полегшення і покращення життя цих людей, вирішення проблем і клопотів, з якими вони щодня стикаються і сприймають їх через свій стан значно гостріше й болючіше, ніж здорові люди.

     Користуючись нагодою, хочу побажати всім інвалідам міцного здоров'я, оптимізму, родинного затишку, заслуженої шани і вдячності людей, а також запевнити, що Фонд і надалі буде робити все можливе, щоб інваліди праці якнайбільше залучалися до активного способу життя, надавати їм допомогу у моральній, фізичній і соціальній реабілітації».

 

Начальник Балтського відділення УВД ФСС

України в Одеській області                                                                           Столяр І.В.