04.02.2019

БАЛТСЬКЕ ОБ’ЄДНАНЕ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ ІНФОРМУЄ

Відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон № 1058) починаючи з 01.01.2018 для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності в чоловіків - 35 років, а у жінок - 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 % мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет па відповідний рік, але не менше від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Водночас частиною 3 статті 42 Закону № 1058 визначено, що у разі збільшення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати підвищується розмір пенсії, обчислений згідно із статтею 28 Закону № 1058, крім пенсіонерів, які працюють (проводять діяльність, пов'язану з одержанням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування).

Перерахунок провадиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму /мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які продовжують працювати, після звільнення з роботи (припинення діяльності) пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб/мінімальної заробітної плати, визначених на дату звільнення з роботи або припинення діяльності, пов'язаної з одержанням доходу.

Таким чином перерахунку з 01.01.2018 ( виходячи з мінімальної заробітної плати 3723.00 грн) та з 01.01.2019 (виходячи з мінімальної заробітної плати 4173.00 грн) підлягають особи, які:

- не працюють;

- досягли віку 65 років;

- мають страховий стаж 35 років чоловіки та ЗО років жінки.

Згідно із абзацом 2 частини першої статті 24 Закону № 1058 до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону № 1058, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону № 1058.

Отже, положення частини 2 статті 28 Закону № 1058 також застосовується:

- при визначенні розміру пенсії за віком, з якої обчислюється пенсія по інвалідності особам, які досягли віку 65 років та мають не менше 30 років страхового стажу для жінок і 35 років для чоловіків з урахуванням додаткового стажу за наявності.

- при обчисленні пенсії за віком, з якої обчислюється пенсія у зв’язку з втратою годувальника, лише у випадку якщо годувальник номер у віці 65 років і старше та на дату смерті набув не менше 35 (у жінок - 30 років) років страхового стажу без урахування додаткового страхового стажу.

 

 

 

Річний звіт ЄСВ за формою додаток 5 надається фізичними особами до ДПІ зa основним місцем обліку платникa єдиного внеску в такі терміни:

 

01 - що застосовують загальну і спрощену систему оподаткування, і членами родин цих осіб, що беруть участь у веденні ними підприємницькій діяльності, - до 10 лютого наступногo року.

 

02 - особами, що забезпечують себе роботoю самостійно, - до 01 травня наступного року.

 

Фізичні особи — підприємці зобов'язанi нaдавати річний звіт з єдиного соціального внеску незалежно вiд тогo, чи здійснюють вoни підприємницьку діяльність, окрiм фізичних осіб — підприємців, вказаних в п. 3.3 роздiлу III Порядкy № 454.

 

 

Фіскальна служба надала роз’яснення щодо порядку заповнення та подання звіту з єдиного внеску підприємцями

 

ДФС України  у листі від 24.01.2019 №2265/7/99-99-13-02-01-17 надала роз’яснення щодо сплати єдиного внеску та подання річної звітності з єдиного внеску фізичними особами – підприємцями за 2018 рік.

 

Зокрема, у листі зазначено, що відповідно до Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, визначено платниками єдиного внеску.

 

Відповідно до вищевказаного Закону платник єдиного внеску зобов’язаний  своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок та подавати звітність у строки, порядку та за формою, що визначені законодавством.

 

Фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають до органів фіскальної служби Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску самі за себе один раз на рік.

 

Зокрема, Звіт подається за формою № Д5 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, із зазначенням типу форми «початкова».

 

Звітним періодом є календарний рік.

 

Граничним терміном подання звіту за формою № Д5 за звітний період 2018 року фізичними особами-підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, є 11 лютого поточного року, оскільки відповідно до порядку подання звітності  граничний термін подання припадає на  9 лютого, який є вихідним днем.

 

Зауважимо, фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Звіт зазначеними особами не подається.