10.05.2019

Туберкульоз – небезпека, яка стосується кожного!

Ми живемо в XXI столітті – столітті телебачення, інтернету, польотів у космос, дивних досягнень в області медицини. Але захворювання на туберкульоз не подолане в жодній країні світу. Третина населення Землі інфікована. Однією з основних причин стрімкого поширення епідемії туберкульозу в Україні є необізнаність, непоінформованість громадян щодо шляхів уникнення захворювання на туберкульоз, важливості його своєчасного лікування та профілактики у повсякденному житті. Туберкульоз сьогодні – це вже  хвороба та  небезпека, яка стосується кожного

     Туберкульоз – це інфекційне захворювання, яке широко розповсюджене у світі. Це захворювання передається повітряно-краплинним шляхом і визивається мікобактерією туберкульозу. Туберкульозна паличка є в багатьох людей, але вона проявляє себе тільки в організмі з ослабленою імунною системою. Після застуди або іншої хвороби імунна система стає слабкішою, вона не здатна подолати паличку Коха, й тоді може розвиватися туберкульоз.

   За даними  Балтського  районного РЛВ ЛМВЛД ДУОЛЦДСЕСУ в Балтському районі з початку 2019 року на туберкульоз захворіло 10 осіб. У  2018 році зареєстровано  23 випадки захворювання,   з них дітей від 0 до 17 років – 0. За аналогічний період в 2017 році було  зареєстровано 44 випадки захворювання.

    Непереможність туберкульозу пояснюється наступними причинами:

-          Збудник захворювання не проявляє себе роками, навіть коли запальний процес почався, людина не поспішає на прийом до лікаря. Ранні симптоми туберкульозу легко спутати з банальною застудою;

-          Збудник туберкульозу дуже стійкий до дії факторів зовнішнього середовища;

-          Збудник туберкульозу дуже швидко мутує, набуває резистентності до антибіотиків. Це дуже ускладнює і подовжує строки лікування і може коштувати людині життя.     

    Мікобактерія туберкульозу (МБТ), схильна до мінливості та пристосування у навколишньому середовищі, а саме, зберігається у вуличному пилу – до 2 тижнів, у молочних продуктах – до 250 днів, в житлових приміщеннях – до 5 місяців, в грунті, стічних водах – роками.

   • Профілактика туберкульозу починається ще в пологовому будинку. Всім здоровим дітям в пологовому будинку, а також у віці 7 та 14 років (при негативному результаті реакції  Манту) роблять щеплення від туберкульозу (БЦЖ). Вакцина виробляє імунітет, підвищує стійкість  організму до туберкульозу.

   • Також засобами профілактики є дотримання заходів гігієни в приміщеннях, де збирається багато людей. Там має проводитись вологе прибирання та якісна вентиляція. Радимо бути уважними до симптомів туберкульозу – тривалої трохи підвищеної температури (37◦ С), кашлю і нічної пітливості. Також варто здати аналіз в разі тісного контакту із хворими.

   • У дітей часто відмічається шлях зараження від хворих тварин при вживанні термічно необробленого молока. Для попередження інфікування через харчові продукти, не слід купувати молочні та м’ясні продукти, яйця у випадкових осіб.

   • Туберкульоз - соціальне захворювання, тому питому вагу має організація правильного режиму харчування, багатого на вітаміни, білкові продукти та модифікація способу життя. Брак вітамінівА і D суттєво підвищує розвиток хвороби.

    • Туберкульоз можна перемогти за двох головних умов: рання діагностика і своєчасне ефективне лікування. Важливо систематично проходити огляд у лікаря, робити флюорографічний знімок грудної клітки один раз на рік.

    •  Важливим компонентом профілактики є відмова від шкідливих звичок – куріння, вживання алкоголю,наркотиків.
    Тож, шановні, дбайте про своїх дітей, але й самі не забувайте  про власне здоров‘я, адже ми – дорослі, є прикладом піклування та відношення до свого здоров‘я. Це наша культура поведінки у суспільстві.    

Також   хотілось би сказати, що при виявлені туберкульозу неприпустиме самолікування. Туберкульоз страшний тим, що на початкових етапах захворювання протікає безсимптомно. Чим раніше виявлена хвороба, тим більше шансів отримати стійку ремісію та закінчення лікування, а в деяких випадках це збереже чиєсь життя.

    Пам’ятайте: здоровий спосіб життя, дотримання вимог гігієни, загартування організму, повноцінне харчування, а також турбота про зміцнення імунітету – є запорукою Вашого здоров’я!!!

 

 

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного  законодавства

 Балтського міжрайонного  управління Головного управління

Держпродспоживслужби в Одеській області