24.03.2014

Вони у бій вступали не для слави…

            20 березня в Балтському районному історичному музеї відбулась церемонія передачі капсули із землею з меморіалу військової слави «Кузовлева» (Поле військової слави 1812 і 1941 років, Росія), на якій у 2011 році поховані останки Івана Пантелеймоновича Хмелевського з с. Шляхового. Двадцятирічним хлопцем він загинув під час Великої Вітчизняної війни у 1941 році при обороні Москви.

            У заході взяли участь Балтський міський голова Сергій Мазур, голова райради ветеранів Валерій Бойченко, Шляхівський сільський голова Володимир Шпарута,  краєзнавці міста, працівники культури, учні навчальних закладів міста, ветерани Великої Вітчизняної війни та гості – голова ради ветеранів війни та праці Комінтерново Микола Гавриленко, члени військово-історичного центру «Пам'ять і слава» м.Одеси Михайло Коталевський, Леонід Суховій та Ігор Рибак.

            Після привітального слова Михайло Коталевський та Микола Гавриленко вручили Балтському міському голові капсулу, яку було передано головою Подільського муніципального району на траурному похованні останків солдат 26 жовтня 2013.  

Пошукові роботи тривали три роки. Чималу інформаційну допомогу надавав пошуковцям депутат районної ради Евген Кіфоренко, який теж був присутній під час церемонії вручення капсули. На жаль, в рідному селі не залишилось у загиблого нікого з рідних.

            37 братських та 7 одиночних могил зберігають подвиг 1665 воїнів, які загинули при звільненні нашого краю. Саме завдяки пошуковій роботі, здійсненій військово-історичному центру «Пам'ять і слава» було відновлено імена 539  воїнів, які вважалися невідомими. Відкриті імена вже викарбувані на меморіальних плитах на території Балтського району. Ще досі залишаються невідомими 430 імен. Про це говорив під час свого виступу директор Балтського районного історичного музею Петро Ткач.

            За словами Шляхівського сільського голови Володимира Шпарути, тільки на території Шляхівської  сільської ради було додатково викарбовано на меморіальних плитах 56 відновлених імен загиблих у роки Великої Вітчизняної війни. Він також передав капсулу із землею з Шляхового одеським пошуковцям зі словами: «щоб частина рідної землі була на місці поховання Івана Пантелеймоновича Хмелевського».